Modele xix wiecznego kolonializmu

Kolonializm-Polityka państw rozwiniętych gospodarczo polegaj na utrzymywaniu w zależności politycznej i Ekonomicznej krajów faiblement rozwiniętych oraz wykorzystywaniu ich zasobów LUDZKICH je surowcowych. Zgodnie z zachodnią tradycją kolonializm datowany jest OD epoki wielkich odkryć geograficznych, Chociaż pings znany był już w czasach starożytności. Wśród umierających Charlie Marlow dostrzegł murzyńskiego chłopca, qui wychudzony i opadający z Sił, pomocy oczekiwał. Marynarz ofiarował murzynowi Suchar, qui dostał na Okręcie OD podróżującego z NIM szweda. Chłopiec przyjął ofiarowaną MU pomoc z wdzięcznością, która wyrażała się w jego smutnym je pełnym cierpienia spojrzeniu. Marlow dostrzegł na szyi czarnego człowieka Pasemko białej, wełnianej prz, ZY, która w szczególny sposób kontrastowała z czernią jego skóry. Czarni Ludzie, siedzący w diffĂŠrents pozach i opierający się o PNIE drzew, wyrażali Ból i Cierpienie, spowodowane pracą ponad sily oraz złym traktowaniem przez białych kolonizatorów. W oddali słychać było hálas Charakterystyczny dla codziennych czynności wykonywanych na stacji. Dzięki Murzynom Praca posuwała się na przód. Ci z nich, którzy nie byli zdolni Dalej pracować, musieli się oddalić, aby w samotności i cierpieniu oczekiwać nadchodzącej śmierci.

Marlow Kapitan z każdą minutą dostrzegał ton est proche à Nowe postacie wycieńczonych murzynów. Jedni siedzieli z podwiniętymi Nogami, drudzy podpierali czoła w geście znużenia i całkowitej rezygnacji. Wszyscy murzyńscy niewolnicy byli potwornie chudzi je wyczerpani. Jeden z murzynów próbował powędrować na kolanach w Leszkiem RZEKI, aby zaszić pragnienie. Jednak dix Mały wysiłek okazał się dla niego zabójczy. MurZyn skrzyżowawszy Nogi, umarł z opadającą na Piersi głową. Autor nadając swemu opowiadaniu titre « jądro ciemności », Chciał ukazać walkę Dobra ze złem. Burzy sur stéréotypy, présente ludzi białych jako Clean zło.

Afrykanie Stali się ofiarami bezwzgl, Nego wyzysku. Europejczycy zburzyli ich uporządkowany Świat, zniszczyli kulturę i obyczaje. Podbijając Czarny continent pałali chęcią zysku. Celem kolonizatorów była chęć « ucywilizowania » ludów afrykańskich, przez Introduction europejskich zwyczajów. Postępowanie najeźdźców, spowodowało utratę życia przez wielu Czarnych, wyniszczenie kontynentu i cywilizacji afrykańskiej. Wydarzenia rozgrywają się w Kongu Belgijskim. Narratorem, qui opisuje swą podróż w Leszkiem RZEKI jest Charlie Marlow. Główny Bohater w sposób subiektywny présente zdarzenia rozgrywające się w koloniach. Kolonializm jako Polityka podboju je przejmowania obcych terytoriów oraz podporządkowywania sobie zamieszkującej Tam droits przez państwa Europejskie sięga korzeniami do przełomu XV i XVI wieku. Ma nierozerwalny Związek z odkryciami geograficznymi i dokonanym Później podziałem globu ziemskiego między mocarstwa kolonialne [1].

Pastwa Europy zachodniej w Drugiej poowie XIX wieku, skupiy SW Polityk na ekspansji kolonialnej.

Non classé

foo-Chillux